Մարտի 21-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Ա. Ս. Պուշկինի անվան ռուսաց լեզվի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Մարգարիտա Ռուսեցկայային:
Ողջունելով տիկին Ռուսեցկայային ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանն ընդգծել է հայ-ռուսական դարավոր բարեկամության դերը միջմշակութային եւ կրթական համագործակցության բնագավառներում: ԱԺ նախագահը փաստել է. «Հզոր է այն պետությունը, որտեղ բարձր է կրթական մակարդակը, եւ ստեղծված են բոլոր պայմանները կրթության զարգացման համար»:
Անդրադառնալով մեր երկրում կրթական մակարդակի բարձրացմանն ուղղված քայլերին՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ ամեն տարի հայ շրջանավարտները հաջողությամբ ընդունվում են աշխարհի լավագույն տասնյակում գտնվող բուհեր, այդ թվում՝ Ռուսաստանի: Դա կրթական առաջընթացի վառ վկայությունն է:
Որպես Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի խորհրդի նախագահ՝ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել համալսարանի դերը մանկավարժական կադրերի պատրաստման գործում եւ կարծիք հայտնել, որ այն իրավամբ կարող է ճանաչվել տարածաշրջանում լավագույններից մեկը: Գալուստ Սահակյանը վստահություն է հայտնել, որ Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի եւ Ա. Ս. Պուշկինի անվան ռուսաց լեզվի պետական ինստիտուտի միջեւ համագործակցությունը կկայանա՝ նպաստելով հայ մասնագետների կատարելագործմանը: ԱԺ նախագահը նշել է, որ կրթության բնագավառում տեղի ունեցող փոփոխությունները մշտապես իր ուշադրության կենտրոնում են, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու կրթական ծրագրերի եւ նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Մարգարիտա Ռուսեցկայան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ ներկայացրել հիսունամյա պատմություն ունեցող ինստիտուտի գործունեությունը, հետագա ծրագրերը եւ Հայաստանի հետ կապված նախաձեռնությունները:
Տիկին Ռուսեցկայան կարեւորել է համագործակցությունը մանկավարժական համալսարանի հետ՝ ընդգծելով, որ շատ են անելիքները հայ մանկավարժների վերապատրաստման, ուսանողների եւ դասախոսների փոխանակման ծրագրերի հետ կապված: Մարգարիտա Ռուսեցկայան անդրադարձել է երկու տարի առաջ մեկնարկած «Ռուսաստանի դեսպաններ» ծրագրին, որը հաջողությամբ իրականացվել է նաեւ Հայաստանում եւ հույս հայտնել, որ այն կլինի շարունակական:
Ա. Ս. Պուշկինի անվան ռուսաց լեզվի պետական ինստիտուտի ռեկտորը նշել է, որ աշխարհի շուրջ 190 երկրներից, այդ թվում Հայաստանից ինստիտուտն ունի բազմաթիվ ուսանողներ, ովքեր սովորում են հեռակա ուսուցմամբ:
Տիկին Ռուսեցկայան նշել է, որ ինչպես միշտ, այսօր էլ Հայաստանում մեծ է հետաքրքրությունը ռուսաց լեզվի նկատմամբ եւ ժամանակն է ձեռնարկել որոշակի քայլեր՝ ռուսաց լեզվի մասնագետների համար կրթական կենտրոն բացելու ուղղությամբ, որպեսզի կրթական ծրագրերը, դասագրքերը եւ վերապատրաստվելու հնարավորությունն ավելի հասանելի լինի նաեւ հայ մասնագետներին:

On March 21, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the President of Pushkin Russian Language State Institute of the Russian Federation Margarita Rusetskaya.
Welcoming Mrs Rusetskaya in the RA National Assembly, Galust Sahakyan underlined the role of the Armenian-Russian centuries-old friendship in terms of inter-cultural and educational cooperation. The NA Speaker documented: “Powerful is the state, where the educational level is high, and all conditions are created for the development of education.”
Touching upon the steps taken towards the rise of the educational level in our country, Galust Sahakyan has noted that every year the Armenian graduates successfully enter the top ten higher educational institutions of the world, as well as the ones in Russia. That is the vivid evidence of the educational progress.
As Chairman of Kh. Abovyan Armenian State Pedagogical University (ASPU) Council, the NA Speaker highly assessed the role of the University in preparation of pedagogues and opined that the ASPU could genuinely be recognized as one of the best educational institutions in the region.
Galust Sahakyan expressed confidence that the cooperation between the Kh. Abovyan State Pedagogical University and Pushkin State Russian Language Institute would continue, promoting the improvement of skills of the Armenian specialists. The NA Speaker has noted that he always keeps changes in the education sector in the centre of his attention, as well as he has expressed his willingness to support the implementation of educational programmes and initiatives.
Margarita Rusetskaya thanked the NA Speaker for the reception and presented the activity of the 50-year history of the Institute, the further programmes and the initiatives related to Armenia.
Mrs Rusetskaya highlighted the cooperation with the ASPU, underlining that there is a lot to be done related to training of the Armenian pedagogues, the exchange of programmes of students and lecturers. Margarita Rusetskaya touched upon the “Ambassadors of Russia" project which was launched two years ago and was also implemented in Armenia and expressed hope that it will be continuous.
The President of Pushkin State Russian Language Institute has noted that students from about 190 countries around the world, including Armenia, study in the Institute, many of them study by correspondence.
Mrs Rusetskaya has stated that, as always, today the interest towards the Russian language in Armenia is great, and it is time to take certain steps towards opening an educational centre for Russian language specialists, which will make educational programmes, textbooks, and training will also be more accessible for the Armenian specialists.